توسط: شاه گرافیک در: اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶ در: اخبار و مقالات, فتوشاپ, گرافیک نظر: ۰

رنگ ها دنیای پیچیده ای از معانی و مفاهیم هستند. این مفاهیم در دانش روان شناسی شکل ویژه ای به خود می گیرند. از طرفی آیا به این فکر کرده اید که یک طراح چطور از رنگ های مختلف در طراحی بنر و لوگو استفاده کند و یا اینکه هرکدام از رنگ های به کار رفته در محیط ما چه ویژگی هایی دارند؟ آیا به این فکر کرده اید که چرا مردم در اتاق های سبز ، بیشتر احساس آرامش می کنند و یا اینکه چرا وزنه برداران در سالن های ورزشی آبی رنگ ، تلاش بیشتری از خود نشان می دهند؟ با ما همراه باشید. ما در این نوشته سعی داریم  با ترکیب روان شناسی و رنگ، شما را با روان شناسی رنگ بیشتر آشنا کنیم.

رنگ مشکی

در روان شناسی رنگ ، رنگ مشکی یا سیاه رنگ سلطه ، قدرت و اقتدار است. همچنین این رنگ به معنای اطلاعت و فرمانبرداری نیز می باشد. در سریال های مختلف نیز اغلب افراد شرور و یا منزوی از رنگ مشکی برای پوشش خود استفاده می کنند.

رنگ سفید

رنگ سفید برخلاف رنگ مشکی مظهر پاکی ، معصومیت و سادگی است. شاید به همین دلیل نیز لباس تازه عروسان به رنگ سفید می باشد. همچنین رنگ سفید را به راحتی می توان در کنار رنگ های مختلف به کار برد. از همین رو این رنگ در مد و دکوراسیون طرفداران بسیاری دارد.

رنگ قرمز

قرمز رنگی پرشور و تند است که می تواند ضربان قلب و تنفس را افزایش دهد. شاید به همین دلیل نیز این رنگ به رنگ عشق شناخته می شود. همچنین رنگ قرمز بیش از سایر رنگ ها توجهات را به سوی خود جلب می کند. بنابراین می توان از این رنگ برای تاکید و جلب توجه استفاده کرد. به طور مثال می توان به چراغ های راهنمایی اشاره کرد. رنگ قرمز همچنین القاگر هیجان انگیز بودن ، شجاع بودن و جوان بودن نیز می باشد. از دیگر ویژگی های روانی رنگ قرمز می توان به قدرت ، شجاعت فیزیکی ، گرما ، حس مبارزه ، پرخاشگری و هیجان اشاره کرد.

رنگ صورتی

صورتی رنگی رویایی و آرامش بخش است. شاید به خاطر باشد که دختران جوان نسبت به این رنگ علاقه خاصی دارند.

رنگ آبی

آبی جزء پرطرفدار ترین رنگ هاست. در روان شناسی رنگ ها ، رنگ آبی می تواند صلح و آرامش را القا کند. از طرفی برخی از آزمایش ها نشان داده اند که رنگ آبی باعث تولید مواد آرامش بخش در بدن می شود. شاید آرامش رفتن به کنار دریا و یا نگاه به آسمان نیز به همین دلیل باشد. البته آرامش بخش بودن این رنگ مانع از جنبه قدرت آن نمی شود. چراکه رنگ آبی القاگر قدرت نیز می باشد. رنگ آبی همچنین به معنای وفاداری نیز می باشد. همچنین برخی از آزمایش ها نشان داده اند که افراد در محیط های آبی فعالیت بیشتری دارند. بنابراین به صراحت می توان گفت رنگ آبی رنگ ، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم می باشد. البته رنگ آبی ویژگی های دیگری نیز دارد. از جمله سایر ویژگی های رنگ آبی می توان به منطق ، انعکاس ، خنک بودن و در برخی موارد فقدان احساس و کسل بودن اشاره کرد.

رنگ سبز

رنگ سبز مظهر طبیعت است. این رنگ در محدوده مناسبی از قدرت دید انسان قرار دارد لذا قدرت دید را افزایش می دهد. این رنگ همچنین آرامش بخش نیز هست. از همین رو در اتاق بیمارستان ها به خصوص اتاق های عمل از رنگ سبز استفاده می شود. رنگ سبز تیره نیز محافظه کار بودن و ثروت را القا می کند. رنگ ویژگی های دیگری نیز دارد که از جمله ی آنها می توان به رفع خستگی ، افزایش نشاط ، تعادل و اطمینان اشاره کرد.

رنگ زرد

در روان شناسی رنگ ، رنگ زرد نیز همچون رنگ قرمز قدرت زیادی در جلب توجه دارد. همچنین این رنگ نشاط آور می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. از دیگر ویژگی های رنگ زرد، افزایش تمرکز می باشد. اما باید بدانید بودن زیاد در معرض رنگ زرد اعصاب بینایی را به میزان زیادی تحریک کند. بنابراین در استفاده از این رنگ باید کمی محطاط عمل کرد. در روان شناسی رنگ ، رنگ زرد احساس خوش بینی ، خلاقیت ، گرما و روشنی القا می کند. البته رنگ زرد القاگر احساس های منفی همچون افسردگی ، اضطراب ، بی خردی و ترس نیز می باشد.

رنگ بنفش

رنگ بنفش رنگی سلطنتی و القاکننده تجمل ، ثروت و ظرافت می باشد. رنگ بنفش همچون رنگ صورتی رنگی رویایی و خاص می باشد. البته از آنجا که این رنگ را کمتر می توان در طبیعت یافت بنابراین استفاده بیش از حد آن کمی مصنوعی به نظر خواهد رسید. همچنین رنگ بنفش نماد خلاق و عاقل بودن نیز می باشد.

رنگ قهوه ای

برخلاف رنگ بنفش ، رنگ قهوه ای را به فور می توان در طبیعت یافت. رنگ قهوه ای روشن می تواند معنای ثبات ، صداقت و اقتدار را در ما القا کند. البته رنگ قهوه ای می تواند القاگر احساس غم و نا امیدی نیز باشد.

رنگ نارنجی

رنگ هایی همچون نارنجی ، قرمز ، سبز و قهوه ای بر خلاف آبی ، بنفش و مشکی اشتها آور محسوب می شوند. بنابراین از این رنگ ها در طراحی دکوراسیون رستوان ها استفاده می شود. در گرافیک نیز دانستن این موضوع می تواند کاربرد های بسیاری برای طراحی سایت ها و بنر ها داشته باشد. همچنین رنگ های روشنی مانند نارنجی نوعی احساس اعتماد به نفس و همچنین احساسی دوستانه و خوش رو بودن در ما ایجاد می کند.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که هرچند رنگ ها به صورت عام یک معنی را می دهند اما بعضی از رنگ ها از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوتی معنایی بسیاری دارند. همچنین همانطور که می دانید منظور از یک رنگ تمام طیف رنگی آن می باشد. به طور مثال آبی را در نظر بگیرید که از کمرنگ شروع شده و به آبی پر رنگ ختم و سپس به بنفش می رسد. بنابراین در استفاده از رنگ ها باید نهایت دقت عمل را به کار گرفت. چراکه رنگ های مختلف ، در محیط های مختلف معانی مختلفی را القا می کنند.

در این مقاله سعی کردیم روان شناسی رنگ ها را بیان کنیم. این مقاله نه تنها برای طراحان سایت و گرافیک بلکه برای تمام علاقه مندان از جمله مدگرایان ، مشاوران ، روان شناسان و.. نیز مسمر ثمر واقع خواهد شد. در مقالات پیشین مربوط به فتوشاپ ، روان شناسی لوگو را نیز بیان کردیم. می توانید از این مقاله ارزشمند نیز استفاده بفرمایید.

منابع : beytoote.com ، ۲nafare.com

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b1%d9%86%da%af/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *