توسط: شاه گرافیک در: فروردین ۲۹, ۱۳۹۶ در: اخبار و مقالات, گرافیک نظر: ۰

روان شناسی لوگو به چگونگی استفاده از شکل ها و رنگ های مختلف در طراحی لوگو می پردازد. یک لوگو حرفه ای می تواند تاثیری بسیاری بر سرعت رشد سایت و برند سازی داشته باشد. همچنین یک لوگو حرفه ای باید به صورت ناخودآگاه مفهوم آن را در ذهن مشتری تداعی کند. ما در مقالات پیشین پیرامون اینکه لوگو چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد صحبت کردیم. در این مقاله در مورد روان شناسی لوگو و اینکه هریک از اشکال و رنگ ها چه معنایی به لوگو می بخشند صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روان شناسی شکل ها

ذهن انسان توانایی زیادی برای به خاطر سپردن اشکال مختلف دارد. به همین دلیل نیز اغلب طراحان از شکل ها استفاده زیادی می کنند. از طرفی همانطور که ذکر شد هر شکل معنا و مفهومی خاص دارد. بنابراین می توان گفتن طراحان با در نظر گرفتن زوایای مختلف روان شناسی لوگو ، به بهترین شکل از آن استفاده می کنند.

۱- استفاده از منحنی در طراحی لوگو القا کننده واکنشی آرامش بخش و مثبت می باشد. منحنی ها مظهر عشق ، حساسیت به لمس ، دوستی ، مراقبت ، حمایت ، محبت ، شفقت و حفاظت می باشند. همچنین منحی به عنوان لبخند نیز بر روی محصولات مختلف به کار می رود.

۲- خطوط صاف و عمودی نشان دهنده ثبات ، قدرت و تعادل می باشد. خطوط عمودی همچنین القا کننده حس اعتماد و بهره وری نیز می باشد. البته باید در استفاده از این خطوط کمی محطاط عمل کرد چراکه خطوط عمودی می توانند حسی سرد ، سلطه گر و تهاجمی نیز القا کنند.

نکته : همانطور که در بالا گفته شد ممکن است گاهی برداشت های مختلفی از شکل های یکسان انجام شود. بنابراین استفاده از شکل های مختلف به دقت و قدرت شما در به کار گیری آنها بستگی دارد.

۳- خطوط افقی سکوت ، سکون و آرامش را نشان می دهد. به عبارتی می توان گفت آرامش این خطوط بر تسکین شرایط تاکید و حس اعتماد را القا می کند.

۴- خطوط مورب تداعی گر حس پویایی و سرعت می باشد. استفاده صحیح از خطوط مورب پیامی حاوی جنب و جوش ، سرزندگی و فعالیت خواهد داشت. در غیراینصورت می تواند حاوی پیام هایی مانند هشدار ، عدم ثبات و در نتیجه عدم اعتماد باشد.

۵- دایره می تواند حامل پیام ارتباط ، ثبات و سرسختی باشد. نکته : استفاده از دایره در نواحی مختلف لوگو می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. به طور مثال دایره های المپیک را در نظر بگیرید. هرکدام از این دایره ها نماد یک قاره می باشد که به صورت حلقه هایی به یکدیکر متصل شده و یک واحد قوی را تشکیل داده اند. به عبارتی دایره ها بسته به اینکه داخل و یا خارج از یکدیگر باشند می توانند معانی مختلفی را القا می کنند.

۶- مربع و مستطیل از شکل های هندسی پرکاربرد می باشند. مربع و مستطیل با همکاری بین خطوط عمودی و افقی یک تعادل قابل اعتماد میان آنها برقرار می کند.

نکته : استفاده از شکل های مختلف شاید به تنهایی جالب نباشد. برای افزایش تاثیر گذاری می توان از جلوه ها و افکت های مختلف نیز استفاده کرد.

۷- مثلث از چند خط مورب تشکیل شده است. از مثلث برای طراحی لوگو مرتبط با علوم ، مذهب و قانون استفاده می شود. همچنین از مثلث برای شرکت هایی که در بازار های مردانه فعالیت می کنند نیز استفاده می شود.

نکته : در برخی موارد نمی توان یک قانون کلی برای تمام اشکال و رنگ ها در نظر گرفت. بنابراین همانطور که قبلا هم گفته شد ، استفاده از اشکال و رنگ های مختلف به قدرت عمل شما و همچنین محیط استفاده از آن بستگی دارد.

در روان شناسی لوگو سعی شده میان علم روان شناسی و هنر طراحی لوگو یک ارتباط موثر برقرار شود. مطمئنا کسانی که مشغول به امر طراحی لوگو هستند استفاده زیادی از این مقاله خواهند کرد. در ادامه پیرامون رنگ های مختلف و نقش آنها در طراحی لوگو صحبت خواهیم کرد.

روان شناسی رنگ ها

استفاده از رنگ های مختلف برای طراحی لوگو امری اجتناب ناپذیر است. همچنین برای تمایز محصولات و شرکت ها، استفاده از رنگ های مختلف امری ضروری به نظر می رسد. از طرفی در روان شناسی لوگو ، رنگ ها نیز همچون شکل های مختلف دارای معانی خاصی هستند. برای توجیه بیشتر این موضوع یک عکس قرار داده شده است. در این عکس علاوه براینکه مفاهیم کاربردی رنگ های مختلف توضیح داده شده ، مثال های عینی از لوگو شرکت های معتبر نیز قرار داده شده است. با کمی دقت در آن می توان به روان شناسی رنگ در طراحی لوگو پی برد.

روان شناسی لوگو

خوب است بدانید استفاده بلند مدت از رنگ های ثابت برای یک برند، عامل هویت دهنده آن خواهد بود برای مثال می توان شرکت گوگل و یا حتی ایرانسل را نام برد.

نکته : رنگ ها و شکل های مختلف ممکن است از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوت های زیادی داشته باشند. لذا باید فرهنگ منطقه زندگی را نیز برای این مهم در نظر گرفت.

تحقیقات نشان می دهد ۸۰ درصد اطلاعات تصویری باقی مانده در ذهن افراد ، مرتبط با رنگ می باشد. این جمله نشان از اهمیت استفاده از رنگبندی صحیح در طراحی لوگو دارد. بنابراین می توان گفت رنگبندی لوگو در بیان شخصیت یک برند تاثیری بسیاری دارد و این مهم تنها به کمک تحقیقات بسیار توسط محققان و طراحان میسر می شود.

بخش روان شناسی رنگ ها را با یک جمله از دکتر برونو از دانشگاه نیویورک به پایان می رسانیم : مردم ۱۰ درصد چیزی را که می شنوند، ۲۰ درصد چیزی را که در موردش می خوانند و ۸۰ درصد چیزی را که می بینند ، یاد می گیرند.

منبع : iranmct.com

با روان شناسی لوگو آشنا شدیم. لازم به ذکر است شاه گرافیک پذیرای سفارشات بنر ، لوگو ، سربرگ و.. می باشد. شما می توانید انواع سفارشات طراحی خود را در شاه گرافیک ثبت کنید. همچنین یک بخش برای آموزش فتوشاپ و یک بخش برای دانلود فتوشاپ راه اندازی کرده ایم. چراکه لازمه کار گرافیک داشتن یک نرم افزار طراحی مانند فتوشاپ و لازمه فراگیری آن مطالعه آموزش های کامل است. بنابراین توصیه می کنیم به سایر بخش های سایت ما هم سر بزنید.

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d9%84%d9%88%da%af%d9%88/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *