توسط: شاه گرافیک در: اسفند ۲۸, ۱۳۹۵ در: فونت, فونت فارسی نظر: ۰

فونت فارسی استاندارد شامل ۳۹ فونت ( مجموعا ۵۸ فونت ) بهینه شده توسط کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌ رسانی، اصلاح و استاندارسازی می باشد. از آنجا برخی از فونت های منتشر شده در اینترنت از نظر قواعد زیبا شناختی و همچنین مطابقت با استاندارد های ملی و بین المللی دارای مشکلاتی هستند ، انتشار فونت های رسمی و بهینه شده ( فونت فارسی استاندارد ) امری مهم به شمار می رود. بنابراین طبق آنچه گفته شد استفاده از فونت فارسی استاندارد می تواند کمک شایانی باشد به طراحی بنر ، لوگو ، تایپ و… .

از جمله اقدامات انجام شده برای استاندارد سازی فونت ها می توان به تنظیم درهم‌ رفتگی حروف ( Kerning ) ، کاهش طول برخی از حروف ( برای کاهش مصرف کاغذ و همچنین زیبا سازی ) ، پشتیبانی از نیاز های خاص زبان های هم خانواده فارسی ، تصحیح محل اعراب و.. اشاره کرد. همچنین قابل ذکر است که مجموعه فونت فارسی استاندارد مطابق با آخرین نسخه استاندارد یونی‌کد ، استاندارد ملی و استاندارد Adobe Glyph Naming می باشد.

List
Aban.ttf
Amir.ttf
Arshia.ttf
Badr.ttf
BadrBold.ttf
BadrLranic.ttf
Compset.ttf
CompsetBold.ttf
CompsetIranic.ttf
DastNevis.ttf
Davat.ttf
Entezar.ttf
Elham.ttf
Farnaz.ttf
Ferdosi.ttf
Homa.ttf
Jadid.ttf
Kamran.ttf
Khorasan.ttf
Koodak.ttf
Lotus.ttf
LotusBold.ttf
LotusIranic.ttf
Maryam.ttf
Mashhad.ttf
Mehr.ttf
Mitra.ttf
MitraBold.ttf
MitraIranic.ttf
Momtaz.ttf
Narges.ttf
Naskh.ttf
Nazanin.ttf
NazaninBold.ttf
NazaninIranic.ttf
Nazli.ttf
NazliBold.ttf
Pooya.ttf
Roya.ttf
RoyaBold.ttf
RoyaIranic.ttf
Shiraz.ttf
Sina.ttf
Tabassom.ttf
Tehran.ttf
Terafik.ttf
TerafikBold.ttf
TerafikIranic.ttf
Titr.ttf
Yakout.ttf
YakoutBold.ttf
YakoutIranic.ttf
Yekan.ttf
YekanBold.ttf
Zar.ttf
ZarBold.ttf
ZarIranic.ttf
Zeytoon.ttf

حجم فایل : ۷ مگابایت

نصب فونت فارسی :

پس از دانلود فونت ، آن را از حالت فشرده خارج کرده سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه Install را کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که فونت ها در پوشه Fonts ویندوز شما بارگذاری خواهند شد. برای پیدا کردن پوشه Fonts ویندوز ، کافی است همین عبارت را در جستجوگر منو استارت تایپ و جستجو کنید. روش دیگری نیز برای نصب فونت وجود دارد. به این صورت که فونت مورد نظر را کپی کرده و در پوشه Fonts ویندوز خود Paste کنید.

 

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d9%81%d9%88%d9%86%d8%aa-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *