توسط: شاه گرافیک در: اسفند ۰۷, ۱۳۹۵ در: اخبار و مقالات, گرافیک نظر: ۰

لوگو چیست ؟ چه کاربردی دارد؟ چگونه طراحی می شود؟ و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله در مورد لوگو و آرم به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

مقدمه

لوگو یک علامت ، آرم و یا نماد گرافیکی است که افراد ، سازمان ها ، شرکت ها و.. برای کاربرد تبلیغاتی از آن استفاده می کنند. از ویژگی های یک لوگو حرفه ای آن است که منحصر به فرد باشد. به طور مثال، شما و سایر شرکت ها و سازمان ها شرکت اپل را با یک سیب گاز زده به رسمیت می شناسید. این سیب گاز زده را می توانید بر روی تمامی محصولات این شرکت و همچنین در تمامی نمایندگی ها و سایت های شرکت اپل نیز مشاهده کنید. در واقع این این لوگو، مخصوص شرکت اپل است که به کمک ابزار گرافیک طراحی شده است و برای امور تبلیغاتی از آن استفاده می شود. به عبارتی می توان گفت لوگو هویت یک شرکت و تجارت است که کاربرد های مهمی مانند شناسایی یا تشخیص آسان، جلب توجه بیشتر، انتقال پیام، تولید افکار و احساسات مطلوب را بر عهده دارد.

برخی از انواع لوگو ماندگاری زیادی در ذهن دارند و پیوند مناسبی با آن بر قرار می کنند. به همین دلیل است زمانی که یک پرنده آبی را مشاهده می کنید به یاد توییتر می افتید. و این یک نکته مهم برای پیشرفت کسب و کار است که نمی توان به سادگی از آن گذر کرد. و به همین جهت نیز مهم است تا انجام طراحی لوگو به صورت هوشمندانه و مترادف با سازمان انجام شود.

طراحی لوگو با توجه به هدف و همچنین اطلاعات شرکت شما می تواند به شکل های مختلف انجام شود. به طور مثال برخی از انواع لوگو به صورت یک نماد هستند که معرف موضوع مربوط به آن و یا یک تصویر انتزاعی می باشد مانند نرم افزار تلگرام. و یا برخی از انواع لوگو به صورت نوشته و با فونت و شکلی خاص طراحی می شوند مانند شرکت گوگل. البته در حال حاضر بسیاری از شرکت های موفق یک لوگو ساده را به یک لوگو شلوغ و پیچیده ترجیح می دهند. می دانید چرا؟ شاید یکی از دلایل آن این باشد که یک لوگو ساده راحت تر به ذهن می ماند و همچنین بیشتر مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال می توانید لوگو سایت فیس بوک را در نظر بگیرید که حرف اول کلمه اول آن در مستطیلی آبی رنگ طراحی شده است. البته طراحی لوگو به صورت ساده به منظور راحتی کار نیست بلکه تلاش بسیاری نیاز است تا رابطه ای میان سایت و هدف شما با هنر گرافیک ایجاد شود.

ویژگی های یک لوگو خوب چیست ؟

۱- همانطور که گفته شد یک لوگو هرچه ساده تر باشد راحت تر ماندگار می شود و مفهوم آن نیز راحت تر انتقال می یابد. ۲- زیبا و دل انگیز بودن یک ویژگی مهم است. و این مهم تضادی با ساده بودن ندارد. یک لوگو خوب می تواند در عین سادگی ، زیبا و چشم نواز باشد. ۳- استفاده از یک ایده ، اصل و یا شرح برای برقراری ارتباط نیز ویژگی مهمی است که نباید آن را فراموش کرد.

خب می خواهیم گزینه ۳ را کمی بیشتر توضیح دهیم. لوگو سایت آمازون را به یاد دارید؟ می دانید مفهوم فلش منحنی از a تا z چیست؟ با کمی فکر کردن و یا حداقل جستجو کردن می توان دریافت که این فروشگاه بزرگ، هر ابزاری را که بخواهید در خود جای داده است ( از حرف اول حروف الفبا تا حرف آخر آن) . از طرفی این منحنی زرد رنگ نشانه لبخند نیز هست که نشان از رضایت مشتری می باشد. به همین سادگی.

در مقالات آینده پیرامون لوگوی شرکت های معروف و همچنین چگونگی طراحی لوگو صحبت خواهیم کرد.

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d9%84%d9%88%da%af%d9%88-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *