توسط: شاه گرافیک در: اسفند ۲۵, ۱۳۹۵ در: آموزش فتوشاپ, فتوشاپ نظر: ۰

پس از معرفی و آشنایی با منو فایل فتوشاپ ، هم اکنون نوبت به منو ادیت فتوشاپ رسیده است. این منو نیز مانند سایر منو های فتوشاپ کاربرد های زیادی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

Edit – منو ادیت فتوشاپ

Undo : آیا در انجام پروژه خود دچار اشتباه شده اید؟ زمانی که شما یک تغییر را در فایل تصویری ایجاد می کنید ، این گزینه تغییر انجام شده به را حالت قبل از اعمال باز می گرداند. زمانی که تغییر را به حالت قبلی باز گرداندید ، این گزینه به redo تغییر نام خواهد یافت. باز زدن گزینه redo تغییر انجام شده مجددا ظاهر خواهد شد. نکته : این گزینه تنها یک تغییر را به جلو یا عقب می برد. برای عقب گرد بیشتر می توانید از کلید های ترکیبی Ctrl + Alt + Z استفاده کنید. در آموزش های بعدی کلید های ترکیبی و میان بر را به صورت کامل آموزش خواهیم داد. همچنین برای مشاهده و حذف تغییرات در گام های مختلف ، می توانید از Step forward و step backward نیز استفاده کنید.

Step forward : یک گام به جلو بروید. این دستور کاری مشابه Redo را انجام می دهد. با این تفاوت که محدودیتی در تعداد برگشت گام ها نخواهید داشت.

Step backward : یک گام به عقب بروید. این دستور نیز مانند بالا می تواند گام های مختلف را برای شما بازیابی کند.

Fade : این گزینه به شما اجازه می دهد میزان کدورت ( opacity ) و blend mode را تغییر دهید. این دستور می تواند بر روی آخرین تغییر انجام شده از جمله فیتلر ها ، قلم مو ، تصاویر و.. اعمال شود.

نکته : برخی از گزینه ها مانند Fade ، undo و.. برای فعال شدن نیازمند ایجاد تغییر در تصویر می باشند. لذا در حالت عادی این گزینه ها غیرفعال می باشند.

Cut : احتمالا با این دستور آشنایی دارید. این دستور یک کپی از بخش انتخابی شما گرفته و نسخه اصلی آن را حذف می کند.

Copy : این گزینه نیز مانند Cut از بخش انتخابی شما کپی می گیرد اما بر خلاف آن ، نسخه اصلی را حذف نمی کند بلکه آن را بدون تغییر نگه می دارد.

Copy Merged : این دستور نیز مانند Copy عمل می کند. با این تفاوت که ، تمام لایه های مربوط به بخش انتخابی شما نیز کپی می شوند. به زبان ساده تر ، اگر عکس شما در محیط فتوشاپ ، دارای چندین لایه باشد ( لایه مربوط به متن ، لایه مربوط به قلم مو ، لایه مربوط به عکس دیگر و.. ) گزینه Copy Merged تمام لایه هایی که در بخش انتخابی شما موجود هستند را کپی می کند اما در گزینه Copy باید لایه های مورد نظر را که قصد کپی کردن آن ها را دارید انتخاب کنید.

Paste : این گزینه محتوای کپی شده شما را در محل مورد نظر پیاده سازی می کند.

Paste Special : این گزینه نیز مشابه بالا عمل می کند با کمی امکانات بیشتر. به این صورت که می توانید عمل چسباندن را به صورت های مختلف ( چسباندن به صورت ماسک ، چسباندن در محل و.. ) انجام دهید. در آموزش های آینده با ماسک ها و لایه ها آشنا خواهیم شد.

Clear : این دستور مانند یک پاک کن عمل می کند. نکته : برای عملکرد صحیح این گزینه ، باید ابتدا لایه مربوط به بخش انتخابی را انتخاب کنید. سپس می توانید از این دستور برای پاک کردن قسمت مورد نظر استفاده کنید.

Check Spelling : اگر شما متن به نوشته خود اضافه کرده اید ، این گزینه می توانید غلط های املایی موجود در آن را یافته و در صورت تمایل اصلاح کند.

Find and Replace Text : این گزینه نیز برای لایه های متن کاربرد دارد. شما می توانید کلمه مورد نظر را از میان متن یافته و حتی در صورت تمایل آن را با کلمه مورد نظر جایگزین کنید.

Fill : با این دستور می توانید بخش انتخاب شده را با رنگ های مختلف پر کنید. همچنین در صورت عدم انتخاب رنگ ، بخش انتخاب شده مطابق با لایه های اطراف آن ، پر خواهد شد.

Stroke : با این دستور می توانید یک حاشیه با رنگ دلخواه در داخل ، خارج و یا در میان تصویر خود قرار دهید.

نکته : لازم به ذکر است که تمامی این دستور ها خود دارای تنظیمات بسیاری می باشند. به طور مثال می توانیددر بخش Stroke حاشیه را  پر رنگ و یا کم رنگ انتخاب کنید و یا سایز آن را تغییر دهید که همه این ها را نمی توان در یک فایل آموزشی ، ارائه کرد. لذا فراگیری این موارد نیازمند تمرین و تمرین می باشد. البته نمی توان تاثیر آموزش را انکار کرد. اما آموزش تنها زمانی موثر خواهد بود که در کنار آن ، تمرین نیز انجام شود.

Content-Aware Scale : این گزینه این امکان را به شما می دهد تا بخش انتخاب شده را به سایز و اندازه دلخواه تغییر دهید. این تغییر اندازه به گونه ای انجام خواهد شد که تاثیری در اندازه سایر لایه ها و یا بخش های انتخاب نشده نخواهد داشت.

Puppet Warp : با این گزینه می توانید مکان بخش انتخاب شده را تغییر دهید. همچنین می توانید با قرار دادن گیره در نقطه ای از تصویر و سپس نگه داشتن کلید چپ موس ، تصویر را به شکل دلخواه مچاله کنید. به عبارتی شما می توانید پیکسل های بخش انتخاب شده را به صورت مستقل از سایر بخش ها پیچ و تاب و تغییر شکل دهید.

Free Transform : در این بخش می توانید ناحیه انتخاب شده را بچرخانید ، تغییر اندازه دهید و حتی آن را پیچ و تاب دهید. این گزینه برای ایجاد تصاویر مختلف با اضلاع مورد نیاز بسیار مناسب می باشد. به طور مثال می توانید مستطیل را به یک مربع تبدیل کرده و یا حتی آن را به یک مثلث تبدیل کنید. سپس آن را بچرخانید و تغییرات انجام شده را مشاهده کنید. تمام این ها با توجه به نیاز شما ممکن خواهد بود. نکته : برای دگرگون کردن تصویر خارج از محدودیت زاویه ها ، در همین بخش از نوار بالا گزینه Warp را انتخاب کنید.

Transform : این گزینه مشابه Free Transform عمل می کند با این تفاوت که در هر لحظه تنها یک جنبه از تغییرات را می توانید اعمال کنید. به طور مثال به کمک ابزار Rotate می توانید تصویر را بچرخانید. حال برای تغییر اندازه تصاویر باید گزینه Scale را انتخاب کنید.

Auto-Align Layers : این گزینه به صورت خودکار ، یک تصویر پانوراما از مجموعه لایه های انتخاب شده ایجاد می کند. در واقع به نظر می رسد این گزینه عناصر مشترک را میان عکس هایی که در لایه های انتخاب شده موجود هستند را بررسی و برای ایجاد یک تصویر پانوراما به کار می گیرد.

Auto-Blend Layers : این گزینه بهترین قسمت های مجموعه تصاویری که در لایه های مختلف بارگذاری کرده اید را انتخاب و ادغام می کند. در واقع این روش، روش بسیار مناسبی است برای تکیمل کردن عکس هایی که به صورت ناقص هستند و یا ناحیه ای از آن ها مات شده اند. این عمل نیز مانند دستور بالا به صورت خودکار توسط خود فتوشاپ انجام می شود و شما کافی است برخی تنظیمات مربوط را انتخاب کنید. نکته : برای کارکرد این دو دستور ، عکس های خود را در یک تب به صورت لایه های مختلف باز کنید. سپس لایه های مورد نظر را انتخاب کنید. آنگاه مشاهده خواهید کرد که این دو دستور برای شما فعالخواهند شد.

Define Brush Preset : این گزینه برای تبدیل شی انتخاب شده به قلم مو ( براش ) استفاده می شود. به طور مثال شما یک تصویر گل دارید. آن را انتخاب می کنید و سپس این گزینه را کلیک می کنید. فتوشاپ این تصویر شما را به قلم مو تبدیل خواهد کرد. در نتیجه می توانید از این قلم مو برای کار های مختلف استفاده کنید. نکته : برای مشاهده قلم مو مورد نظر ، از نوار ابزار این گزنیه را انتخاب و سپس روی صفحه کلیک راست کنید.

Define Pattern : این گزینه نیز مانند دستور بالا عمل می کند با این تفاوت که به جای قلم مو ، الگو یا پترن به شما تحویل می دهد. نکته : برای مشاهده الگو عکس مورد نظر ، در لایه مورد نظر دابل کلیک کنید تا منو Layer style باز شود. حال با مراجعه به Pattern overlay می توانید Pattern مورد نظر را بر روی لایه دلخواه پیاده سازی کنید.

Define Custom Shape : با این گزینه می توانید وکتور یا شکل انتخاب شده را به صورت یک شکل آماده و پیش فرض ذخیره کنید. فایل ذخیره شده را می توانید در مسیر Custom Shape tool مشاهده کنید.

Purge : این یک دستور برای پاک کردن برخی چیز ها مانند حافظه فایل کپی شده ، حافظه تایخچه تغییرات انجام شده روی فایل ( History ) و.. استفاده می شود.

Adobe PDF Presets : این گزینه به شما امکان ویرایش و مدیریت برخی تنظیمات را حین کار با PDF می دهد.

Presets : شما می توانید گروه های پیش فرض قلم مو ها ، رنگ ها ، الگو ها ، شکل ها و استایل ها را در این قسمت مدیریت کنید. به طور مثال شما می توانید دو گروه را با یکدیگر ادغام کنید و یا اینکه یک گروه را حذف کنید.

Remote Connections : این دستور به شما اجازه می دهد که یک وسیله را به صورت بی سیم و از راه دور به نرم افزار فتوشاپ متصل کنید.

Color Settings : این گزنیه شامل تنظیمات تغییر رنگ فتوشاپ و پروفایل آن می شود.

Assign Profile : این گزینه بخشی از سیستم مدیریت رنگ فتوشاپ است. از این قسمت می توان رنگ های مختلف را برای اسناد فردی اختصاص داد. همچنین می توان این رنگ های اختصاص یافته را غیرفعال کرد.

Convert to Profile : با این گزینه می توان مشخصات رنگ یک تصویر را مدیریت کرد.

Keyboard Shortcuts : حتما دیده اید که در کنار برخی ابزار ها ، برخی کلید های ترکیبی نیز نوشته شده اند. این کلید ها را اصطلاحا کلید میان بر ( Keyboard Shortcuts ) می گویند. کارکرد این کلید ها به این صورت است که شما با زدن کلید های مربوط در صفحه کلید، دستور مورد نظر را اجرا می کنید و دیگر نیازی به یافتن گزینه این دستور در محیط فتوشاپ نخواهید داشت. به طور مثال برای کپی کردن می توان از دستور Ctrl + C استفاده کرد. در منو Edit و گزینه Keyboard Shortcuts شما می توانید لیست کلید های میان بر فتوشاپ را مشاهده و در صورت تمایل آنها را تغییر دهید ، جا به جا کنید ، به برخی گزینه ها کلید میان بر نیز اختصاصی دهید و یا حتی آنها را حذف کنید. در آموزش های آینده ، علاوه بر آموزش کار با سایر منو ها، نحوه کار با کلید های میان بر فتوشاپ را نیز به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

Menus : در این گزینه می توانید لیست منو های فتوشاپ از جمله منو ادیت فتوشاپ را مشاهده و آنها را مدیریت کنید. به طور مثال می توانید یک منو را باز کرده و گزینه های آن را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین می توانید به گزینه های مختلف یک منو ، رنگ های مختلف اختصاص دهید.  اما چرا باید به گزینه های مختلف یک منو رنگ بدهیم؟ خب از آنجا که هر منو چندین گزینه دارد این کار می توانید به تشخیص سریعتر گزینه مورد نیاز کمک کند. به طور مثال از میان تمام گزنیه های منو ادیت فتوشاپ ، شما گزینه Define Brush Preset را بیش از بقیه استفاده می کنید. در نتیجه می توانید رنگ این قسمت را به رنگ دلخواه تغییر دهید تا دیگر نیازی به صرف وقت برای یافتن این گزینه در میان انبوهی از گزینه ها نداشته باشید.

آموزش منو ادیت فتوشاپ در اینجا به پایان می رسد. نکته ای که باید خدمت شما بگوییم آن است که شاید در نسخه های جدید فتوشاپ ، نام برخی از گزینه ها تغییر کند و یا حتی برخی از گزینه ها اضافه و حذف شوند. لذا خوب است بدانید که این گزینه ها مربوط به نرم افزار فتوشاپ CS6 می باشند.

منبع : شاه گرافیک | ترجمه و ویرایش اختصاصی

کپی رایت : کپی کردن مطالب تنها با ذکر نام و لینک منبع مجاز است در غیراینصورت اشکال قانونی و شرعی دارد.

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d9%85%d9%86%d9%88-%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%aa-%d9%81%d8%aa%d9%88%d8%b4%d8%a7%d9%be/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *