توسط: شاه گرافیک در: فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ در: آموزش فتوشاپ, فتوشاپ نظر: ۱

منو Image فتوشاپ امکاناتی از جمله کار با عکس ها و بوم های طراحی در اختیار ما قرار می دهد. می توانید اسناد را تغییر اندازه دهید ، تصاویر را بچرخانید ، حالت آن ها را عوض کنید و.. . برای آشنایی با منو Imagee فتوشاپ با ما همراه باشید.

Mode : اولین گزینه از میان گزینه های منو Image فتوشاپ ، مد می باشد. به کمک این ابزار می توان مد رنگی تصاویر را مشاهده و آنها را تغییر داد. نکته : البته گزینه مد کمی اختصاصی می باشد و دانستن آن به خصوص برای کسانی که به دنبال یادگیری اصول و پایه فتوشاپ هستند و اهمیتی به جزییات و کارهای حرفه ای تر نمیی دهند کاربردی نخواهد داشت.

Bitmap : در این مد ، تصویر از رنگ های سیاه و سفید تشکیل می شود. رنگ خاکستری در تصویر وجود ندارد اما با نزدیک یا دور شدن از منبع رنگ سیاه ، می توان اشیا را به این رنگ مشاهده کرد. از این مد برای چاپ تصاویر هافتون استفاده می شود.

Grayscale : در این مد علاوه بر رنگ های سیاه و سفید ، ۲۵۶ طیف خاکستری نیز موجود می باشد که باعث می شود تصویر به صورت واقعی تر نمایان شود.

Duotone : این مد را هنگامی می توان فعال کرد که از Grayscale استفاده کرده باشیم. در این مد علاوه براینکه می توان طیف خاکستری را گسترش داد ، می توان رنگ های دیگری نیز به عنوان رنگ های کمکی به تصویر سیاه و سفید اضافه کرد.

Index color : از این مد برای صفحات وب استفاده می شود. در واقع این مد طیف رنگی تصویر را به ۲۵۶ رنگ استاندارد کاهش می دهد که در نتیجه آن حجم و کیفیت تصویر نیز کاهش می یابد.

RGB color : این مد برای استفاده در مانیتور های رنگی و نمایشگر ها استفاده می شود. همچنین پیشنهاد می شود برای کار با تمام امکانات فتوشاپ از این مد و یا مد Lab استفاده کنید.

CMYK color : این مد که ترکیبی از ۴ رنگ اصلی می باشد برای کار چاپ استفاده می شود. در صورت کار با مد CMYK باید این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است تصویر چاپ شده با تصویری که در مانیتور مشاهده می کنید تفاوت رنگ داشته باشد.

Lab color : این مد تمام رنگ هایی که با چشم قابل مشاهده هستند را پوشش می دهد.

Multi channel : مد Multi channel برای چاپ های تخصصی به کار می رود چرا که هر کانال را به ۲۵۶ رنگ خاکستری تبدیل می کند.

Bits/Channel : عمق رنگی تصویر براساس تعداد رنگ برای هر پیکسل رنگی تعریف می شود. این گزینه به صورت پیش فرض و معمول ۸ بیت می باشد ۸ بیت به معنای ۲ به توان ۸ رنگ در هر پیکسل است و برای تصاویر با کیفیت بالاتر ، این مقدار می تواند ۱۶ و یا ۳۲ بیت تعریف شود.

Adjustments : از این قسمت می توان رنگ ، شفافیت ، روشنی ، تیرگی و کیفیت کلی تصاویر را بدون آسیب زدن به تصویر اولیه ( با ایجاد لایه ای جداگانه ) تغییر داد. کمی پایین تر از این قسمت ، گزینه هایی با نام های Auto Tone، Auto Contrast و Auto color وجود دارند. این سه گزینه می تواند جایگزین مناسب و راحتی برای Adjustments باشد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که امکان دارد این سه گزینه برای تمام تصاویر نتیجه مطلوب جهت افزایش کیفیت تصاویر را نداشته باشد. لذا در چنین مواقعی باید از همان قسمت Adjustments اقدام به تنظیم کیفیت تصویر نمود. در ادامه زیر مجموعه های این دستور را معرفی خواهیم کرد.

Brightness‌/‌Contrast : تنظیم کنتراست و نور تصویر

Level : تنظیم روشنایی در سه سطح تیره ، روشن و خاکستری

Curves : تنظیم نور و رنگ تصویر در ۱۶ سطح روشنایی

Exposure : تولید تصاویر HDR به کمک تنظیمات پیشرفته نور

Vibrance : تنظیم غلظت رنگ تصویر به صورت غیرخطی

Hue‌/‌Saturation : تنظیم غلظت رنگ تصویر به صورت خطی

نکته : تاثیر Vibrance بیشتر در رنگ های رقیق و تاثیر Hue‌/‌Saturation در تمامی رنگ ها می باشد.

Color Balance : تنظیم رنگ تصویر باتوجه به رنگ های مکمل

Black & White : سیاه و سفید کردن تصویر با امکانات بسیار برای ایجاد تغییرات

Photo Filter : شبیه سازی لنز دوربین با استفاده از فیلتر های عکاسی

Channel Mixer : ایجاد تصویر بهتر با ترکیب کانال های رنگی

Color Lookup : تغییر در رنگ بندی های تصویر با انتخاب تنظیمات پیش فرض

Invert : نگاتیو کردن تصویر

Postrize : کاهش رنگ های تصویر برای چاپ دستی

Threshold : افزایش کنتراست و همچنین سیاه و سفید کردن تصویر

Gradient Map : ایجاد شیب رنگی روی تصویر با امکان تغییر در رنگ و طرح مورد نظر

Selective Color : پیاده سازی تغییرات روی رنگ خاصی از تصویر

Shadows/Highlights : تنظیم سایه و هایلایت بر روی تصویر

نکته : ابزار های Adjustments را می توان از قسمت لایه ها ( گوشه پایین سمت راست فتوشاپ ) نیز اجرا کرد. برای این کار روی گزینه مربوط که با شکل یک ماه نیمه روشن قرار داده شده است کلیک کنید. در صورتی که این ابزارها را از این قسمت باز کنید ، به ازای هر گزینه ، یک ماسک ایجاد می شود که تغییرات را در آن ذخیره می کند. شما هر زمان که بخواهید می توانید با دوبار کلیک کردن روی این ماسک ، تغییرات را غیرفعال کنید و یا آن را مجدد تغییر دهید.

همچنین توجه داشته باشید پس از دوبار کلیک کردن روی ماسک مورد نظر ، صفحه ای باز می شود که در قسمت بالایی آن باید میان دو گزینه ماسک و ابزار مورد استفاده خود ، گزینه دوم را انتخاب کنید. این دو گزینه به صورت دو مربع قرار داده شده اند.

منو image فتوشاپ

Auto Tone، Auto Contrast و Auto color : این سه گزینه به صورت خودکار نور ، رنگ ، تیرگی و روشنایی تصویر را تنظیم می کنند. از این گزینه می توان برای افزایش کیفیت تصاویر استفاده کرد. به طور مثال شما یک عکس اسکن شده دارید که برخی نقاط آن به خوبی نمایان نشده و کمرنگ تر از حد معمول به نظر می رسد. در چنین مواقعی به کمک این دستور ها می توان نسبت به بهبود کیفیت عکس اقدام نمود.

Image Size : این دستور به شما اجازه می دهد تا ابعاد و همچنین رزولیشین تصویر را تغییر دهید. در صفحه بازشده می توانید حجم تصویر را نیز مشاهده کنید. با کمی دقت مشاهده خواهید کرد که ۴ فیلد مختلف با واحد های متفاوت برای تغییر اندازه تصویر موجود می باشند. شما می توانید واحدهای مختلفی مانند پیکسل ، سانتی متر و.. برای تغییر اندازه تصویر در نظر بگیرید. همچنین می توانید طول و عرض تصویر را به یک نسبت تغییر دهید ( برای حذف تغییر ابعاد با نسبت یکسان باید علامت زنجیر میان دو فیلد را از گزینه constrain proportions در همان صفحه غیر فعال کنید).

Canvas Size : با این دستور می توانید ابعاد بوم و زمینه کار فتوشاپ را تا اندازه مورد نیاز کوچک کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که این تغییر اندازه شامل تغییر اندازه محتوای بوم یا فایل تصویری در حال تغییر نمی شود. در این قسمت نیز می توانید با واحد های اندازه گیری مختلف کار کنید و چگونگی کوچک شدن بوم را نیز مشخص کنید.

Image Rotation : با استفاده از این دستور می توان تصویر را در حالت های مختلف چرخاند. چرخش ۱۸۰ درجه ، چرخش ۹۰ درجه به راست یا چپ، جابه جایی سمت راست و چپ تصویر و همچنین جابه جایی سمت بالا و پایین تصویر از جمله امکاناتی هستند که دستور Image Rotation در اختیار ما قرار می دهد.

Crop : این ابزار یکی از ابزار های کارامد در فتوشاپ می باشد که در آموزش آشنایی با ابزار های فتوشاپ نیز به آن اشاره شد. به کمک این دستور می توان محتویات مورد نظر تصویر را برش و یا آنکه تصویر را به اندازه های دلخواه تغییر اندازه داد. برای این منظور از ابزار انتخاب یا Selection استفاده کنید. خواهید دید که آنچه را انتخابب کرده اید باقی مانده و سایر اجزای تصویر حذف شده اند. نکته : برای فعال شدن گزینه Crop در منو Image حتما باید از ابزار Selection استفاده کنید.

Trim : این دستور به صورت خودکار محتویات اضافه بومی را که در آن در حال طراحی هستید حذف می کند. البته قابل ذکر است که شما می توانید تعیین کنید که این مقدار از کدام سمت بوم در نظر گرفته شود و یا آنکه حذف این بوم بر چه اساس صورت گیرد.

Reveal All : دستور Reveal All تمام قسمت های مخفی تصویر را به شما نشان می دهد. منظور از قسمت های مخفی، آن قسمت هایی از تصویر هستند که به علت اندازه زیاد خارج از بوم فتوشاپ قرار گرفته اند. نرم افزار فتوشاپ با افزایش اندازه بوم به شما امکان مشاهده این قسمت ها را نیز خواهد داد.

Duplicate : این دستور یک کپی از تمام لایه های موجود گرفته و در یک بوم جدید و با یک نام جدید پیاده سازی می کند. همچنین یک گزینه با عنوان Duplicate merged layers only در صفحه باز شده وجود دارد که در صورت فعال کردن آن ، تمام لایه های موجود در بوم مبدا ، به صورت یک لایه در بوم مقصد ذخیره خواهند شد. حال آنکه در صورت غیرفعال بودن این گزینه ، تمام لایه ها بدون تغییر منتقل خواهند شد.

Apply Image : به کمک این دستور می توان برخی تنظیمات و مشخصات مربوط به یک عکس مانند نوع فرمت ، شفافیت ، کانال های رنگی و.. را تغییر داد.

Calculations : این دستور بسیار شبیه دستور Apply Image عمل می کند با این تفاوت که دستور بالا لایه ها و کانال ها را ترکیب می کند اما این دستور تنها کانال ها را ترکیب می کند. همچنین با اجرای این دستور تصویر سیاه و سفید می شود و امکاناتی برای تنظیم مشخصات تصویر مشابه آنچه در بالا گفته شد به ما می دهد.

Variables : با استفاده از این دستور می توان قالب هایی را از پیش تعیین کرد. بنابراین برای ساخت سندها و فایل های مشابه کار بسیار سریعتر پیش خواهد رفت.

Apply Data Set : پس از آنکه به کمک دستور Variables قالب ایجاد کردید ، می توانید نوشته ها و تصاویر قالب ها را به کمک این دستور در محیط فتوشاپ اجرا کنید.

Trap : این دستور که بیشتر برای کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ های overlap را تعیین می کند. به عبارت دیگر این دستور به شما اجازه می دهد گسترش اشیا و کنترل همپوشانی رنگ ها را در محل های تقاطع تنظیم کنید.

Analysis : همانطور که از نام این دستور پیداست ، از آن برای تجزیه و تحلیل داده ها در تصاویر علمی ، شمارش اشیاء ، تنظیم نقاط داده ها و ضبط اندازه گیری استفاده می شود. نکته : این دستور در نسخه های Photoshop CS6 Extendedd و پس از آن فعال می باشد.

نکته : اکثر مردم به دستور هایی مانند Analysis نیاز ندارند اما اگر در فتوشاپ حرفه ای تر شدید و یا با کارهای علمی سروکار داشتید این ابزار ها به کمک شما خواهند آمد.

خب آموزش منو image فتوشاپ هم اینجا به پایان می رسد. در آینده پس از اتمام دوره های مقدماتی فتوشاپ و کار با اجزای آن ، سعی خواهیم کرد علاوه بر افزایش سطح آموزش فتوشاپ ، بخش ویدئو های آموزشی را نیز به سایت اضافه کنیم. با ما همراه باشید.

منبع : شاه گرافیک

کپی رایت : کپی کردن مطالب تنها با ذکر نام و لینک منبع مجاز است در غیراینصورت اشکال قانونی و شرعی دارد.

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%d9%85%d9%86%d9%88-image-%d9%81%d8%aa%d9%88%d8%b4%d8%a7%d9%be/trackback/

۱ نظر:

  • مینا
    مرداد ۲۹, ۱۳۹۶

    ممنون

    پاسخ

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *