توسط: شاه گرافیک در: بهمن ۰۶, ۱۳۹۵ در: گرافیک نظر: ۰

در این مقاله سعی داریم شما را گرافیک آشنا کنیم. اینکه گرافیک چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می توان آن را فرا گرفت. با ما همراه باشید.

مقدمه

گرافیک تصویری است که روی سطوح مختلف مانند دیوار، بوم، صفحه نمایش، کاغذ یا سنگ طراحی و نمایش داده می شود. از کاربرد های آن می توان به اطلاع رسانی، نشان دادن و یا سرگرم کردن اشاره کرد. البته در سال های اخیر ، نقش گرافیک بیش از گذشته گسترش یافته است. به اندازه ای که از آن به عنوان نمایش تصویری از داده ها، تولید و طراحی به کمک کامپیوتر، حروف چینی و.. استفاده می شود. همچنین نقش این حرفه ی هنری در طراحی و اجرای برنامه های آموزشی ، ادبی ، تفریحی و.. غیر قابل انکار است. به طور کل ، گرافیک می تواند کاربردی و یا هنری باشد. و گستره کاربرد آن بسیار وسیع است.

تاریخچه گرافیک

انسان های اولیه از سال های پیش از میلاد نیز از طریق نقاشی با یکدیگر ارتباط بر قرار می کردند. و یا نقش هایی را روی صخره ها ، سنگ ها ، چوب ها و.. حکاکی و نقش گذاری می کردند. از طرف دیگر با پیشرفت تمدن بشری این طراحی ها نیز دستخوش تغییراتی شد. به طور مثال اقوام یونانی از هندسه برای نشان دادن تئوری های ریاضی از قبیل قضیه فیثاغورس و.. استفاده می کردند. و یا اینکه اقوام مصری ، برنامه ریزی های تصویری خود را برای ساخت اهرام مصر بر روی موادی مانند آهک و چوب درج می کردند. لذا گرافیک و طراحی تاریخچه ای دیرینه دارد که به مرور زمان کلیت خود را حفظ کرده اما دستخوش تغییراتی نیز شده است.

کاربرد گرافیک

۱- همانطور که در مقدمه نیز ذکر شد، از گرافیک می توان به عنوان مکمل متن و جهت کمک به درک خوانندگان از یک مفهوم خاص استفاده کرد. به طوری که مفهوم مطلب را به صورت روشن تر و جالب تر بیان می کند. ۲-اکثر مجلات محبوب معمولا حاوی موارد گرافیکی فراوانی برای جذب خوانندگان خود هستند. این مهم موجب ایجاد علاقه و اشتیاق و همچنین عدم خستگی و کسلی در روند مطالعه مجلات ، کتاب ها و.. می شود. ۳- تبلیغات فروش کالا و خدمات نیز از دیگر کاربرد های گرافیک می باشد. به طور حتم یک بنر جذاب و دلنشین بیشتر انسان را جذب می کند تا یک بنر تبلیغاتی بی روح و خسته کننده. و این مهم نشان از اهمیت گرافیک و کاربرد آن در تبلیغات و بازاریابی می باشد. ۴- انواع فیلم ها مانند ارباب حلقه ها ، مرد عنکبوتی ، هری پاتر و.. نیز به کمک گرافیک کامپیوتری طراحی می شوند. ۵- اهداف و فعالیت های سیاسی ، نقاشی های دیواری ، هنر پوستر ، طراحی پرچم و.. از دیگر کاربرد های گرافیک هستند. در واقع گرافیک گستره کاربرد فراوانی دارد و محدود به آنچه ذکر شد نیست اما سعی کردیم مهمترین آنها را برای شما بیان کنیم.

آموزش گرافیک

امروزه اکثر مدارس، کالج ها و دانشگاه در سراسر جهان در زمینه گرافیک دانشجو و هنرجو می پذیرند. در این دوره ها مهارت های هنر ، صنعت و پاسخ های فکری نیاز های هنرجو تدریس می شود. در برخی از دوره های گرافیک ، تدرس به صورت اولویت بندی سنتی رواج دارد و نقطه مقابل آن نیز مهارت های هنر و صنعت مدرن قرار می گیرد. در روش اول بر خلاف روش دوم مهارت های نقاشی ، گرافیک و تایپوگرافی بیش از مهارت های هنر و صنعت مدرن مورد توجه قرار می گیرند. با وجود این تفاوت ها ، به طور کلی دانشجویان و هنرجویان می توانند در هر یک از این دوره ها خود را طراح گرافیک در نظر بگیرند. چرا که در این دوره ها ، دانشجو با فراگیری نحوه طراحی گرافیکی (نقاشی ، ارتباطات گرافیک و..) به صورت کامل آشنا خواهد شد. نکته قابل ذکر دیگر آن است که هرچند این موسسات این مهارت ها را آموزش می دهند اما قسمت زیادی از گرافیک نیز مانند هر مهارت دیگری، نیازمند تلاش، تمرین فراوان و کسب تجربه می باشد.

شاه گرافیک

ما در سایت شاه گرافیک ، بخش هایی را به آموزش نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ و ایلیسترستور اختصاص داده ایم. شما می توانید با مراجعه به این بخش ها ، تا حد زیادی کار با این نرم افزار ها را فرا بگیرید. همچنین جهت راحتی کار گرافیست ها و طراحان نیز فایل های لایه باز بسیاری به صورت رایگان جهت دانلود تهیه و یا جمع آوری شده اند که می توانید با مراجعه به بخش مربوطه ، آن هارا دریافت کنید.

منبع : ترجمه اختصاصی ویکی پدیا – شاه گرافیک

Trackback URL: http://shahgraphic.com/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c%da%a9/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *